SMC Member Branch Allocations

There is nothing quite like personal contact to make you feel that you are a vital and important part of an organisation.

The following is a list of State Management Committee members that have been allocated the following randomly selected branches.  Their role is that of a mentor, to be available to those branches allocated to them to discuss any matter raised of interest or concern by that branch.   Most of the time, members may have a question about the Association such as how to run meetings, what is expected of them as office bearers, or ideas about fundraising.  Members are always encouraged to firstly seek answers in their written resources such as the Member’s Handbook or the Constitution which supply comprehensive details about all Association activities.    But if your question is more complex, feel free to speak to your SMC Member for clarification or direction.

It is nice to know that you can now develop a rapport and relationship with your allocated SMC member to feel that your voices can be heard at State Management Level.  It is however, important to remember that each SMC Member equally represents ALL branches of the Association and cannot act to promote or favour one branch over another.

Important Note:   If you invite your SMC Allocated Representative to attend your branch meeting or event, please ensure that her travel and accommodation expenses are covered.  

List of Branch Allocations

Barbara Boult  Ajana/Binnu

Barbara Boult  Albany

Barbara Boult  Aldersyde

Patricia Bell  Applecross/Mt Pleasant

Dorothy Crogan  Augusta

Linda Smith  Badgebup Rockwell

Lois Jones  Badgingarra

Kerry Borgas  Baldivis

Patricia Bell  Baldivis Belles

Kerry Borgas  Balingup

Patricia Bell  Bayswater

Linda Smith Bedfordale

Patricia Bell Beverley

Tanya Newman  Bluff Point

Margaret Rudwick  Bolgart

Linda Smith  Boyanup

Anne Radys  Boyup Brook

Kerry Borgas  Bridgetown

Patricia Bell  Brookton

Anne Radys  Broomehill

Patricia Bell  Bullsbrook & Districts

Dorothy Crogan  Bunbury

Margaret Rudwick  Burekup/Brunswick

Barbara Boult  Burracoppin

Margaret Rudwick  Bussleton

Anne Radys  Capel

Barbara Boult  Caversham

Linda Smith  Cervantes

Dorothy Crogan  Champion Bay

Tanya Newman  Chittering Bindoon

Barbara Boult  Claremont

Dorothy Crogan  Cockburn

Patricia Bell  Collie

Patricia Bell  Condingup

Margaret Rudwick  Coolup

Dorothy Crogan  Coorow

Linda Smith  Cottesloe

Patricia Bell  Cunderdin

Linda Smith  Dalwallinu and Districts

Margaret Rudwick  Darkan

Dorothy Crogan  Denmark

Linda Smith  Derby/West Kimberley Air

Linda Smith  Donnybrook

Anne Radys  Dowerin Evening

Tanya Newman  Dunsborough

Tanya Newman  Dwellingup

Lois Jones  Eaton

Lois Jones  Esperance

Tanya Newman  Esperance Bay and Districts

Linda Smith  Exmouth

Margaret Rudwick  Frankland

Lois Jones  Gibson

Margaret Rudwick  Gidgegannup

Patricia Bell  Goldfields

Margaret Rudwick  Grass Patch

Anne Radys  Greenbushes Belles

Anne Radys  Hopetoun

Dorothy Crogan  Hyden

Linda Smith  Jennacubine

Lois Jones  Joondalup and Districts

Barbara Boult  Jurien Bay

Patricia Bell  Kalamunda

Dorothy Crogan  Kalannie

Linda Smith  Karratha & Districts

Tanya Newman  Kellerberrin

Tanya Newman  Kelmscott

Barbara Boult  Kings Park

Anne Radys  Kondut

Anne Radys  Konnongorrin/Goomalling

Patricia Bell  Koorda

Dorothy Crogan  Koorunga

Tanya Newman  Korbelka

Tanya Newman  Kulin

Anne Radys  Kwinana Districts

Anne Radys  Lake Grace

Tanya Newman  Lake Varley

Barbara Boult  Lancelin

Anne Radys  Leschenault/South Bunbury

Patricia Bell  Mandurah

Lois Jones  Manjimup

Lois Jones  Margaret River

Margaret Rudwick  Melville/Fremantle

Margaret Rudwick  Metropolitan

Kerry Borgas  Midland

Patricia Bell  Mingenew

Linda Smith  Moora

Kerry Borgas  Morawa

Lois Jones  Mount Barker

Lois Jones  Mount Helena/Parkerville

Tanya Newman  Mundaring

Lois Jones  Munglinup

Kerry Borgas  Murray Districts

Tanya Newman  Nannup

Dorothy Crogan  Narrogin

Kerry Borgas  Newdegate

Anne Radys  Nomans Lake

Dorothy Crogan  Northampton

Pat Bell  Nukarni

Anne Radys  Nungarin

Margaret Rudwick  Nyabing

Kerry Borgas  Ord Valley

Dorothy Crogan  Pemberton

Kerry Borgas  Perenjori

Anne Radys  Perth Belles

Linda Smith  Postal

Margaret Rudwick  Pumphreys

Linda Smith  Quairading

Barbara Boult  Quindanning/Boddington

Linda Smith  River Valley Belles

Pat Bell  Rockingham

Kerry Borgas  Rocky Gully

Patricia Bell  Rosa Brook

Margaret Rudwick  Rosa Glen/Witchcliffe

Tanya Newman  Ruabon

Lois Jones  Safety Bay

Anne Radys  Safety Bay Belles

Lois Jones  Salmon Gums

Anne Radys  Serpentine and Districts

Kerry Borgas  South Perth/Como

Kerry Borgas  Southern Belles

Linda Smith  Southern Cross

Kerry Borgas  Stirlings

Margaret Rudwick  Tambellup

Tanya Newman  Tammin

Lois Jones  Thornlie

Kerry Borgas  Toodyay

Barbara Boult  Victoria Park

Dorothy Crogan  Wagin

Barbara Boult  Walkaway

Margaret Rudwick  Wandering

Dorothy Crogan  Wanneroo

Tanya Newman  Web

Lois Jones  Western Suburbs

Barbara Boult  Willetton/Leeming

Linda Smith  Wongan Hills

Dorothy Crogan  Woodanilling

Barbara Boult  Yanchep and Districts

Linda Smith  Yarloop

Dorothy Crogan  York

Kerry Borgas  Yuna